Facebook Üzerinden Gelen VirüslerGünüzümde neredeyse hepimizin kullandığı Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar hayatımızın bir parçası oldu. Bunun yanında bazı tehlikeleri de yanında getiriyor. Bugün inceleyeceğimiz konu ” yetenek sizsinize katıldım sizce nasıl olmuş “, ” yeni bir video çektim sizce nasıl olmuş ” gibi değişik yerlerden gelen virüsler.


Böyle bir paylaşımı arkadaşımızın sayfasında gördüğünüzde merak edip çoğunuz tıklıyorsunuz. Peki ne kadar tehlikeli olduğunu biliyor musunuz?
paylasim2

Bu virüsün ne olduğunu nereden geldiğini ve nasıl silineceğini görmek için riskli olsa da tıklayıp neler yapabildiğini inceledik.
Antivirüs programınız varsa böyle bir tıklama yapıldığında size virüs uyarısı verecektir. Ama çoğu antivirüs silmeyi başaramıyor. Sadece bilgi alışverişini engelliyor. Aşağıdaki virüs tarama işleminde de gözükmektedir. Böyle bir virüs bulaştığında da facebook şifreniz kişisel bilgileriniz hatta bilgisayarınız tehlike altında demektir.

s virus

Facebooktan gelen virüsün ne olduğuna bakalım.

virus

Yukarıda da görüldüğü gibi bir truva atı. “JS/FBook.NAQ truva atı “

Facebook Üzerinden Gelen Virüs Nasıl Temizlenir?

1. Öncelikle sağlam bir antivirüs programı bulundurmanız gerekiyor. Bu yeterli mi ? Değil.. Antivirüs veri giriş çıkışını engellediği zaman dosyanın nerede olduğunu görebilirsiniz.
2. Benim sistemimde dosya “ C:\Users\hugo\AppData\Roaming\install_flash.exe “ konumundaydı. Bu dosya konumuna girip dosyayı elle siliniz.
3. Silme işlemi de yetersiz kalıyor bilginiz olsun. Antivirüs uyarı vermeye devam edecektir.
” Ctrl+ Alt+ Delete ” tuşlarına basarak görev yöneticisini açın. İşlemler kısmına gelin. Buradaki işlemlerin içinde “ install_flash.exe ” işleminin çalışmakta olduğunu göreceksiniz. İşlem üzerine sağ tıklayıp ” İşlem Ağacını Sonlandır ” ibaresine tıklayın.
4. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, artık virüsün çalışmadığını ve antivirüs programının uyarı vermediğini göreceksiniz.
Facebook üzerinden daha farklı yollarla virüsler gelmektedir. Bu işlemlerle virüsü temizleyemeyen arkadaşlar yorum yazarak veya iletişim sayfasından bizimle irtibata geçerek yardım alabilirler.

Yorum