Facebook WhatsApp'ı Satın Aldı


Mobil hızlı mesajlaşma servisinde büyümek isteyen Facebook, aylık yaklaşık 450 milyon kullanıcısı olanWhatsApp'ı 16 milyar dolara satın almak için şirket ile anlaşmaya vardığını duyurdu..

 Google’ın anlık mesajlaşma hizmeti sunan WhatsApp’ı alacağı öne sürülürken, Facebook dedikodulara noktayı koydu.
 WhatsApp’ın dünya genelinde yaklaşık 450 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcılar arasında her gün ortalama 50 milyarın üzerinde mesaj trafiği yaşanıyor. Diğer cep telefonlarından gönderilen günlük mesaj ise ortalama 21 milyar civarında.

Zuckerberg'in uzun dönemdir mobil mesajlaşma uygulamalarını Facebook bünyesine katmak istediği, bunun için geçen yıl Facebook'un Snapchat'a 3 milyar dolar teklif ettiği ancak bunun kabul edilmediği bildirildi.

 Anlaşmaya göre Facebook, WhatsApp için 4 milyar Dolar nakit para ödemesi yapacak. Geriye kalan 12 milyar Dolar ise hisse senedi şeklinde ödenecek. 3 milyar Dolar değerinde hisse senedi de WhatsApp çalışanlarına dağıtılacak.

 Anlaşmanın açıklanmasının ardından Facebook hisse senetleri borsada yüzde 3 oranında değer kaybetti. Şirketin değeri 170 milyar Dolar’a geriledi.

Yorum