Need For Speed Rivals Directx ve Siyah Ekran Hatası ÇözümüNeed-for-Speed-Rivals2013 Kasım ayı sonlarında çıkan nfs serisinin son oyunu Need For Speed Rivals birçok hatayla beraber geldi. Directx hataları, siyah ekran hatası, donma sorunları.
Öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz sistem gereksinimlerine bakarak bilgisayarınızın oyunu kaldırıp kaldırmayacağından emin olun.
Bu arada belirtmekte fayda var oyun directx 10.1 sürümünü destekliyor, bu sayede yüzlerce nfs hayranı serinin bu oyununu da oynayabilecek.

Nfs Rivals Sistem Gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri
İşlemci : İntel Core 2 Duo 2.4 Ghz (Çift çekirdekli işlemciler)
Amd 2.6 Ghz (Çift çekirdekli işlemciler)
Ekran Kartı : Geforce 8800 GT ve üzeri min. 512 mb
Amd Radeon HD 3870 ve üzeri min. 512 mb
İntel  HD 4000  min. 512 mb
Directx : Minimum 10.1 versiyonu
Ram : 4 GB
İşletim sistemi : XP, Win Vista (sp2), Win 7 (64 bit sürümler tavsiye ediliyor)
Harddisk: 30 GB boş alan
Bu sistemi karşılayabilecek en az gerçek 450 w power supplynizin olması gerekiyor.

Directx ve Siyah Ekran Hatası Çözümü

Oyunu satın aldığınızı varsayıyorum. Sisteminiz de minimum özellikleri karşılıyor ve yükleme yaptınız. Oyuna başlamak istediğinizde karşınıza aşağıdaki gibi directx hatası çıkıyorsa vereceğim linkten küçük bir fix dosyası var onu indirip oyunun kurulu olduğu yere atıp fix dosyası üzerinden oyunu başlatmanız yeterli. Fix dosyası 32 bit için (x86) geçerlidir. 64 bit için fix dosyası çıkmamıştır.
d1

p2

Bu indirdiğiniz dosya ile directx hatasını gidermiş olursunuz. Bazı bilgisayarlarda siyah ekran hatası vermektedir. Bunun için de oyunu orijin üzerinden çalıştırmalısınız yoksa hata verecektir.
orijin indirmek için ; http://www.dm.origin.com/download
orijini indirdikten bilgisayarınıza kurun, üyelik isteyecektir. Üye olduktan sonra oyunlarım kısmından bilgisayardaki nfs rivals oyununun ( fix.exe olanının yolunu gösterin ve oyunu ekleyin.
p00002
Add Game seçeneğinden girerek Add Games Manually i seçin.
p00003
Bilgisayarda oyunun kurulduğu yeri gösterin. Önemli…” Nfs14 x86_fix.exe ” dosyasını seçin.
p00001
Oyunu ekledikten sonra My Games bölümünden play diyerek oyuna girebilirsiniz.
p00004

Need For Speed Rivals Çalışmayı Durdurdu Hatası ve Çözüm Yolları

Eğer yukarıdaki işlemleri yaparak oyuna girebiliyor fakat biraz oynadıktan sonra çalışmayı durdurdu diye hata alıyorsanız aşağıdakileri deneyin işinize yarayabilir.
1. Ekran kartı driverinizi mutlaka güncelleyin.
2. Directx sürümünü güncelleyin.
3. Sisteminizin oyunu kaldırdığından emin olun.
4. Özellikle ekran kartı ve power supplyniz yeterli mi diye kontrol edin.
4. Yukarıdaki linkten indirdiğiniz fix.exe dosyasının adını “ NFS14.exe ” olarak değiştirin. Aynı isimde birtane daha olacağından öncekini başka dosyaya taşıyın ya da adını değiştirin. İsim değiştirdikten sonra tekrar oyunu açın. Orijin crack daha mevcut değildir. Bu yüzden orijin ile oyuna giriş yapın.
5. Oyunun bulunduğu klasör adını “ Need For Speed Rivals ” yapın. C içinde bulunmasına gerek yok ben D üzerinden çalıştırıyorum sıkıntı olmuyor. Bende çalışmayı durdurdu hatası verince isim değiştirdim nfs14.exe yaptım sorun çözüldü.

Yeni Çözümler

Sizden gelen hata uyarıları ve başka bilgisayarlarda uyguladığımız çözümlere göre yeni sonuçlar çıkardık. Buna göre aşağıdakileri olduğu gibi çeşitli bilgisayarlarda denedik ve pozitif sonuçlar verdi.
1. Oyuna girdikten sonra Ayarlara geçin ve ” Audio Settings ” kısmında Music Volume ve Dynamics kapalı durumda olsun.
2. ” Pc Settings ” kısmında Ambient Occlusion HBAO konumunda olsun.
3. Ekran kartı performansı düşük arkadaşlar windows görüntü ayarlarını düşürsün. Bilgisayarım (sağ klik) > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş > Ayarlar > En iyi Performans şeklinde ayarlasın.
4. En önemli nokta..!! Çalışmayı durdurdu hatası alanlar buraya dikkat edin, bu hatanın en önemli sebebi oyun kayıt yapamıyor o yüzden. Çözümü için;
Oyunun kurulu olduğu dosyalar içine girerek ” NFS14.exe ” ve ” NFS14_fix.exe ” dosyalarını sağ tıklayın özelliklere girin. Uyumluluk sekmesine geçin. En altta bulunan Yönetici olarak çalıştır ibaresine tik koyun daha sonra origin üzerinden oyunun nfs14-fix dosyasının yolunu göstererek oyuna giriş yapın.
nfs1

nfs2

Yeni Dipnot
Oyun sorunları olan bir arkadaşımızın bilgisayarında yeni çözümleri denedik ve sorunu çözdük.
Sistem özellikleri ;
i5 2500k İşlemci
4 GB ram
Hd 4850 Ekran kartı 1024 mb 256 bit (dx10.1)
Öncelikle yukarıda yazmış olduğum çözümleri tek tek uyguladık fakat Çalışmayı durdurdu hatasını tekrar aldık.
Daha önceden sistemde 350 w power supply vardı. Bunun sisteme yeterli olmayacağını düşünerek 600w cooler master power taktık. Bununla sorunumuz çözülmüş oldu.
Bildiğiniz gibi ekran kartları özellikle harici güç girişi olanlar çok fazla elektrik kullanıyor. Bununla beraber oyunun gereksinimleri de yüksek özellikle grafik sistemi.
Bu da bize gösteriyor ki düşük bir power supply kesinlikle yetersiz oluyor ve oyunun hata vermesine neden oluyor. Notebook kullanıcıları bu konuda özellikle fazla heveslenmesin eğer oyun için bir notebookları yoksa oyunu oynamaları zor.
Ekran kartınızın sitesinden sistem gereksinimlerine bakarak önerilen power miktarını öğrenin. Buna göre oyunun tekrar hataları çıkarsa yorum olarak soru sorabilirsiniz.

Oyun içinden görüntüler. Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

n00002  n00003  n00004
n00005  n00001

Yorum