Tarayıcı Hız Testi


Her bilgisayar kullanıcısı farklı internet tarayıcıları kullanmakta. Peki siz kullandığınız tarayıcının diğerlerine göre hız ve performans farkını nasıl görüyorsunuz?Sunspider yeni versiyonu ile karşımızda ve bu site uygulaması sayesinde tarayıcınızınJavascript performansını ölçebilirsiniz.
Bu testi 5 farklı tarayıcı için hiçbir eklenti, geçmiş, çerez olmadan eşit bir şekilde test ettik sonuçlarına bakalım.

1. Opera 18.0 : 44.9 ms
2. İnternet Explorer 11 : 96.5 ms
3. Firefox 26.0 : 150.1 ms
4. Google Chrome 32 : 157.2 ms
5. Safari 5.1.7 : 193.4 ms
Bu test sadece java script için yapılmış olup tamamen tarayıcı hızı bu sonuçlara bağlı diyemeyiz. Java script 3d, giriş, kripto çözme gibi değişik uygulamalarının testlerini ihtiva etmektedir.
İnternet explorer 11 versiyonu ile iyi bir hız performansına en sonunda kavuştu diyebiliriz, fakat her zamanki donma sorunları, kod hataları,güvenlik eksikleri ve işlevsellik eksikliği devam etmekte. Bugün baktığımızda windows ile beraberinde internet explorer kurulu gelmesine rağmen en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome. Gerek hız gerekse güvenlik açısından Chrome her kullanıcının tercihi olmaktadır.
Yukarıdaki sonuçlara göre değerlendirme yaptığımızda eski ihtişamını yitiren firefoxun hız konusunda iyileştirmeler yaptığını görüyoruz.
Chip online internet sayfasında yapılan teste göre chrome en son sırada yer alıyor, fakat bizim testimizde safarinin daha düşük puan aldığını gördük. Bu test ile en hızlı tarayıcı seçimi yapılamayacağını buradan iletmiş olalım.
Siz de kendiniz aşağıdaki linkten bu testleri yapabilir sonuçlarını karşılaştırabilirsiniz.
Bir sonraki yazımızda tarayıcılar için benchmark testleri yapıp sonuçlarını paylaşacağız.

Yorum