Twitterda Çevirmen Nasıl Olunur? / Twitterda Çevirmen Olmak


Meramımı 140 karakterler anlatmak bana yetmiyor diyorsanız, Twitter kullanıcıları için çevirmenlik yapma işine de soyunabilirsiniz. Tüm dünyada büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Twitter’da herkesten farklı olayım ya da bir işe yarayayım mottosuyla hareket etmek ve de profilinize çevirmen (translator) simgesi koydurabilmek oldukça kolay. Tabi ki bunları Twitter üyesi olmanız kaydıyla anlatıyoruz. Eğer Twitter’a üye değilseniz, üye nasıl olunur sorusunun cevabını almak için öncelikle buraya tıklayamanız gerekiyor.
Twitter kullanıcıları için Urduca’dan geleneksel Çince’ye, Flemenkçe’den Tay Diline, İbranice’den Türkçe’ye birçok dilde hizmet vermek istiyor. Bunu yapabilmek için de halihazırdaki kullanıcılarının yardımlarını kabul ediyor ve bu hizmetlerinin karşılığı olarak da profillerine çevirmen simgesi konduruveriyor.  Bunun için yapılması gereken öncelikle twitter translation center’in web sitesine  http://translate.twttr.com/welcome girmeniz gerekiyor. bu adrese girdiğinizde karşınıza çıkacak ekran:
“Sign in with twitter” butonuna tıkladığınızda karşınıza gelecek ekranda “I have read and agree to the Terms and Conditions” kutucuğuna bir tik atmalı ve “I Agree” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçmelisiniz.
“I Agree” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak ekran:
 “Translate Twitter into” kutusunda tüm diller yer almaktadır. Burada çevirmek istediğiniz dili seçmeniz gerekir. Eğer İngilizce’den Türkçe’ye çeviri yapmak istiyorsanız Turkish (Türkçe) seçeneğini seçiyor ve “continue” ile devam ediyorsunuz. Sonraki ekranda artık karşınıza profiliniz, diğer çevirmen profilleri, öğretici başlıklar ve aşağıda da bir görüntüsü olan çeviri yapılacak konular gelecektir.

Yukarıdaki ekran alıntısında da göründüğü gibi Türkçe çeviri için “Twitter for Business” başlığında sadece çevirilerin %13’ü tamamlanmış, diğer başlıkları da benzer şekilde değerlendirebilirsiniz. Çeviri yapmak istediğiniz başlığa tıklayarak karşınıza çıkacak çevirilerin doğruluğunu onaylamanız mümkün. Ancak çevirmen olabilmek için bu işe gerçekten niyetli olduğunuzu göstermeniz gerekir. Yani ciddi anlamda çeviri yapmanız gerekir çünkü çeviriler için 1’den 10’a kadar levellar bulunmakta.  Siz çeviri yaptıkça leveliniz yükselme trendine girecektir. Level 2’ye geldiğinizdeyse çevirmen titri size verilir. Ancak düzenli olarak çeviri testlerine tabi tutulduğunuzu bilmenizde de fayda var çünkü bu testleri geçemezseniz twitter çevirmen unvanınızı geri alabilir. Gördüğünüz gibi çevirecek pek de bir konu kalmamışken acele etmekte fayda var. Haydi kolay gelsin. Artık Twitter’da çevirmen simgeniz var.Yorum