Windows 8′den Windows 7′ye Geçiş


Windows 7 kullanıcılarının merak ettiği yeni sistem windows 8 değişik arayüzüyle bazı kullanıcıların ilgisini çekemedi. Xp den gelen alışkanlıklara windows 7 ile devam ettik fakat 8 de değişik olunca adapte olmakta zorlandık. Windows 8.1 güncellemesi ile biraz daha kullanışlı hale gelen sistem tam olarak merak uyandırmıyor çoğumuzda. Bu yüzden yeni aldığımız bilgisayarların içinde windows 8 i görünce hemen 7 ye çeviriyoruz.
Bu geçiş işlemi çokta zor olmayan bir işlem fakat bazı uyanık ” bilgisayarcılar ” geçiş için bios kilidinin açılması gerektiğini bu işlem için de en az 1 saat zaman harcadıklarını ve yaklaşık 20 TL bir ücreti olduğunu söylüyorlar. Siz sakın böylelerine kanmayın. Olmayan bir işleme de para ödemeyin. Çünkü bilgisayar üreticileri biosa kilit falan koymuyor sadece seçeneklerini güvenli önyükleme için hazırlıyorlar ve siz bunu kendiniz değiştirebiliyorsunuz. Resimlerle aşağıda ayrıntılı şekilde gösterilmektedir.

UEFI Boot

20131130_200839
Öncelikle biosa giriyoruz (F2, F10, Delete)
Main seçeneğinde ” Secure Boot Option ” kısmını Disable
Csm Support seçeniğini Yes
UEFI boot  Disable yapıyoruz
20131130_200852
Security kısmına gelip Secure Boot Configuration seçeneğine giriyoruz
20131130_200902
Secure Boot Option seçeneğinin Disabled olsuğundan emin oluyoruz.
Exit kısmına gelip Save changes deyip veya F10 ile kaydedip çıkıyoruz.
20131130_200947
Tüm işlem bu kadar.. İşte o bazı bilgisayarcıların 1 saat uğraştıkları kırmak için 20 TL para istedikleri işlem bu.
Daha bilinçli bilgili kullanıcılar olmamız gerekiyor, bir bilgisayarcıya giderken yaptıracağımız işlemin ne olduğunu araştırın farklı yerlere sorun. Herkesin söylediklerine de hemen olur demeyin derim.
Bu basit işlemi yaptıktan sonra windows 7 cd sini takıp format işlemine başlayabiliriz.
Windows 7 kurulumu aşağıdaki yazımızda detaylı resimli olarak anlatılmıştır.
Ve aklınızda bulunsun bilgisayarın işletim sistemini değiştirmek garantisine asla zarar vermez. Sizin olan bir malın içindeki yazılımı istediğiniz şekilde kullanmak size kalmıştır. Garanti sadece donanımı kapsar. Eğer öyle olsaydı işletim sistemi çöktüğünde servise gidip garanti dahilinde nasıl olsa deyip bedavaya tekrar kurulum yaptırabilirdiniz.


Yorum