Yanıt Vermiyor,Çalışmayı Durdurdu Hatalarına Çözüm! BlogKuzusuMerhaba arkadaşlar. Bu konumda bazı arkadaşlarımızın sorunlarına çözüm olacak öneriler sunacağım sizlere. Bazen çalıştıramadığımız oyunları veya herhangi bir .exe dosyasını "Yanıt Vermiyor" veya "xxxx Çalışmayı Durdurdu" hatalarından kurtararak bu dosyaları yürütmeyi sizlere anlatacağım. Bunun için sizlere 3 çözüm önerim var.


1- Yönetici Olarak Çalıştırın.

Bu yöntemi bilmeyenimiz azdır... Ancak bazen çok dert ettiğimiz sorunların çözümleri de bu kadar basit olabiliyor.

.exe'ye sağ tıkladığımızda açılan seçeneklerden "Yönetici Olarak Çalıştır"ı seçiyoruz.

Eğer istersek bir programı sürekli "Yönetici Olarak Çalıştır"abiliriz.

Yine .exe'ye sağ tıkladık, "Özellikler" dedik.Karşımıza bu pencere gelecek. Buradan "Uyumluluk" kısmını seçiyoruz.


Uyumluluk kısmında ise yine bir pencere çıkıyoruz karşımıza. En alttan "Bu programı yönetici olarak çalıştır"ı tikliyoruz.


Tikledikten sonra "Uygula" deyip çıkıyoruz.


2- Uyumluluk Değiştirme

Evet, .exe'lerin bir çalışmama nedeni de budur. Haydi uyumluluğu nasıl değiştireceğimize bakalım.

.exe dosyamıza sağ tıkladık, Özellikler dedik.
Karşımıza bu pencere gelecek. Buradan "Uyumluluk" kısmını seçiyoruz.
Evet, uyumluluk kısmına geldik.
Burada yapacağımız şey "Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu" kısmını tikleyip açılan listeden programı çalıştıracağımız uyumluluk modunu seçmek.

NOT : Genelde çalıştıramadığınız programları "Service Pack 2-3" gibi şeylerle açmayı deneyin. Eğer bunlar da olmazsa hepsini teker teker deneyebilirsiniz.

3- Veri Yürütme Engellemesi
Evet arkadaşlar. Bence en can alıcı nokta bu, bilerek de sona sakladım bunu... Aslında konuyu açma amacımız sizlere bunu göstermekti ancak diğer çözüm önerileri de belki yarar diye onları da anlattım. Ben konularda arkadaşlara Veri Yürütme Engellemesi dediğimde aldığım cevap şu oluyor : "Veri Yürütme Engellemesi  :o". Bende sizin akıllarınızdan "Nedir bu Veri Yürütme Engellemesi" sorusunu, yüzlerinizden de  :oifadesini silmek için sizlere Veri Yürütme Engellemesini anlatıyorum. Ayrıca konularda yazdığımda çok zor anlaşılıyor ve resimli + açıklamalı bir anlatım sizlerin daha kolay anlamasına yol açacaktır.

Evet, başlıyoruz. Bilgisayarım'a sağ tıkladık."Özellikler" dedik.
Sol üst taraftan "Gelişmiş Sistem Ayarları"na tıklıyoruz.
Karşımıza böyle bir ekran geliyor. Performans'ın bir alt seçeneğinde olan "Ayarlar"ı tıklıyoruz... Yani en üstteki ayarları.
Bu sefer böyle bir ekran ile karşılaşıyoruz. Burada ise yukarıdaki seçeneklerden "Veri Yürütme Engellemesi" ne tıklıyoruz.
Isınma turları bitti. Artık yarışa başlıyoruz. Yukarıdaki iki seçenekten alttaki açık olacak. Seçtiklerim dışında kalan vs. işaretli olmalı. Buradan ekle kısmına geliyoruz.
Bize .exe dosyamızı seçmemiz için bir pencere açtı. Buradan yanıt vermeyen, çalışmayı durduran programınız seçin.
Ben örnek olsun diye Future Soldier'in .exe'sini açtım. (Siz eğer sorunlu değilse yapmayın.)

Gördüğünüz gibi seçtiğimiz .exe eklendi listeye. Uygula deyip çıkın. Şimdi sorunlu olan oyunumuza girebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT : Bazı .exe'lerde " Bu program için veri yürütme etkin olarak çalıştırılmalıdır. Bu program için DEP'i kapatamazsınız." gibi bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda oyunun kurulu olduğu klasördeki .exe'yi deneyin. Onda da olmazsa artık bunlarla bir işiniz kalmaz. O zaman crack değiştirmeniz gerekecektir.

Yorum