Twitter’da Takipçi Kazanma Yöntemleri


Sosyal paylaşım platformlarından olan Twitter, her geçen gün biraz daha büyüyor ve her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.
Teknolojiden müzik sektörüne kadar hemen her alanda faaliyet gösteren insanların uğrak noktalarından olan Twitter’da, en önemli unsurlardan bir tanesi “takip”. Eğer yazdıklarını merak ettiğiniz arkadaşlarınız veya hayran olduğunuz birileri varsa, onları takip ediyor ve son gelişmelerden haberdar olabiliyorsunuz. Ancak öte yandan, siz de takipçi sayınızı artırmak istersiniz. Böylelikle sizin de yazdıklarınız ve paylaştıklarınız, olabildiğince fazla kişi tarafından görülebilir, internet deyimiyle “Twitter fenomeni” olabilirsiniz. Peki Twitter’da takipçi nasıl kazanılır?
Bunun birkaç yöntemi var ve şimdi bunlardan kısaca bahsedeceğiz…

Takip edeni takip ederim yöntemi

Oldukça basit, ancak gösterişli bir sistem olduğu söylenemez. Biri sizi takip ediyorsa, siz de onu takip etmelisiniz. Ya da siz birini takip ediyorsanız, o da sizi takip edebilir. Böylelikle takipçi sayınız artar, ancak takip ettiğiniz kişi sayısı da aynı olacağından, bu pek de çekici değildir. Twitter’daki birçok kullanıcı, takip edeninin çok, takip ettiğinin ise az olmasından hoşlanır.

Gündemi takip ederek takipçi kazanmak

Bildiğiniz gibi Twitter’ın sol yan tarafında bir “Gündem” bölümü bulunur. Burayı istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. İster Türkiye’nin, ister farklı bir ülkenin, isterseniz de dünyanın o anki gündemini görebilirsiniz ve gündem başlığı olan HT’leri (#konu…) kullanarak dikkat çekici mesajlar yazabilirsiniz. Böylelikle o HT’ye tıklayanlar, mesaj sonuçları içinde sizin yazdıklarınızı da görecektir ve böylelikle yeni takipçiler kazanabilirsiniz.
gündem

#FF yaparak takipçi kazanma

#FF, yani Friday Follow, sizin takip ettiğiniz insanları diğer kişilere tavsiye etmeniz anlamını taşıyor. Böylelikle sizin listenizdeki kişileri tavsiye ettiğiniz için o kişiler de sizi daha sonra kendi takipçilerine tavsiye edebiliyor; “Bu kullanıcıyı takip edin” diyebiliyorlar. Bu faaliyetler de yine ekstra takipçi olarak size geri dönebilir: #FF @dkutuphane gibi…

Bedava takipçi elde etmek

Pek önerilmese de en çok tercih edilen ve bir bakıma işe yarayan yöntemdir. Özellikle “Gündem” kısmında yer alan HT başlıklarına göz attığınızda, mutlaka “tıkla, şu kadar takipçi elde et” gibi ilanlar görürsünüz. Çoğunda benzer bir sistem vardır. Eğer Twitter ile login olursanız, profilinizin arka planında da bu uygulamaların çalışmasına izin vermiş olursunuz. Bunlar, genelde özel mesajlarınız ve şifrelerinizi göremez, ancak sizin ağzınızdan mesaj atabilir, reklam yapabilir ve retweet gerçekleştirebilirler. Bir anda 30-40 hatta daha fazla takipçiye sahip olabilirsiniz, ancak dediğimiz gibi, reklam mesajları hoş olmayabilir. Aynı zamanda, sizi takip etmeye başlayan yeni kullanıcıların birçoğunun bundan haberi olmuyor. Çünkü rastgele takip sistemi devreye giriyor. Aynı şekilde, siz de farkında olmadan yeni kullanıcıları takip edebiliyorsunuz. Twitter’da Ayarlar – Uygulamalar bölümüne giderek bu uygulamaların erişim izinlerini istediğiniz zaman kapatabiliyorsunuz.
follow

Parayla takipçi elde etmek

Paralı olduğu için getirisi daha fazladır. Bir anda 500, bin ya da daha fazla takipçiye sahip olabilirsiniz. Ancak bu sistemlerin ne kadar güvenli olduğu tartışılır. Aynı zamanda Twitter da spam yaptığınızı düşünebilir. Çünkü kısa sürede bu kadar fazla takipçi elde etmeniz şüphe uyandıran bir durum. Para karşılığı takipçi elde ederken bu kez reklam tweet’lerine maruz kalmazsınız, ancak yine o takipçilerin büyük kısmının sizi takip ettiğinden haberi yoktur. Dolayısıyla fark ettiklerinde kısa süre sonra takipçi sayınızda düşüşler olabilir.

Reklam vermek

Bu yöntem henüz Facebook gibi işlemiyor. Facebook’ta ufak ücretler sonucunda günlük reklamlar yayınlayabiliyor ve bilinçli olarak takipçiler çekebiliyorsunuz. Twitter’da ise daha çok kurumlara yönelik tanıtım çalışmaları var. Bunların ücretleri de ortalama bir kullanıcının ödeyemeyeceği kadar fazla olabiliyor.

Takip etmeyenleri görün ve bir kerede hepsinden kurtulun.

Evet, bu da mümkün. Bunun için Google’da ufak bir arama yapmanız veya HT başlıklarına bakmanız yeterli. Kısa sürede uygun sonuçlar bulabilirsiniz. Tabi uygulamayı aktif ederken istenilen izinlere de dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Böylece sizi takip etmeyenleri görebiliyor ve hemen siz de onları listenizden çıkarabiliyorsunuz.
Twitter'da takipçi kazanma yöntemleri
Kaynak: Teknokulis

Yorum