Bir Bilgisayarda Bulunması Gereken Programlar


Merhaba.Bu yazımda sizlere bir bilgisayarda bulunması gereken programlardan bahsedeceğim.Bildiğiniz üzere bilgisayar teknolojileri gün geçmeden hızla gelişmekte.Daha düne kadar evinde masa üstü, kocaman CRT monitörlü bilgisayarı olanın havasında geçilmezdi.Şimdi ise hemen herkesin evinde hatta cebinde...

Bu teknolojiler gelişirken beraberinde sorunlarda getirmektedir.Ben bu sorunların en başında yer alan VİRÜS sorununu ortadan kaldırmak için sizlere yardımcı olacağım.

Şimdi sıfırdan başlayalım; yeni bir bilgisayar aldınız ya da yeni format attınız varsayalım.Önce gerekli tüm Driver'larınızı yükleyin.Driver'ları yükledikten sonra yapmanız gereken ilk iş hemen bir Virüs Programı yüklemek olmalıdır.Ben size Avast'ı öneriyorum.Yıllardır kullanıyorum.Üstelik ücretsiz sürümünü kullanmama rağmen koruma üst düzeyde.Siz dilerseniz ücretli olan sürümünü kullanın.Programı indirmek ve ya daha detaylı bilgi almak için Tam Güvenlik İçin Avast adlı konumuza göz atabilirsiniz.

Anti Virüs programını kurduktan sonra bilgisayarımızı güvenle şekillendirmeye başlayabiliriz.Sıra herkesin olmazsa olması, MP3 oynatma programına geldi.Bunun için size ilk önerim Windows Media Player'dır.Winamp gibi bilgisayarınızı felç eden programlara hiç gerek yok.Ama yinede Media Player'dan başka bir program kullanmak istiyorsanız, size tavsiyem AİMP3'tür. AİMP3 ile ilgili detaylı bilgiye ve indirme bağlantısına burayatıklayarak ulaşabilirsiniz.

MP3 Programımızı da hallettik.Şimdi gelelim Office programlarına.Office programları her bilgisayar için gerekli programlardan birisidir.Kullanmasanız dahi bilgisayarınızda bulunmalıdır.Örneğin bir ödev araştırması ve ya başka bir araştırma yapıyorsunuz.Bulduğunuz kaynak .xls ve ya .doc uzantılı olabilir.Bunları açmak içinde bilgisayarınızda Office programı yüklü olması gereklidir.Office programı için size en yakın bir bilgisayar mağazasına ve ya Google amcaya başvurmanızı öneririm.

Önemli olanlar bunlardı arkadaşlar.Bunların dışında Acrobat ReaderWinrarTeam ViewerChromeNero ve benzeri programları Google aracılığı ile edinebilirsiniz.

Size tavsiyem hiçbir zaman müzik, video ve film indirme programlarını kullanmayın.Bunlar müzik, video ve film ihtiyaçlarınızı karşılar tamam fakat bilgisayarınız keylogger yuvasına döner.Ayrıca her zaman orjinal yazılım kullanın ve güncellemeleriniz sürekli açık olsun.Zira güncellemeleri kapalı bilgisayar, bulaşıcı hastalıklara karşı aşı olmamış insana benzer.

Yorum