Dünyanın En iyi 5 Filmi ! Gelmiş Geçmiş En İyi 5 Film


Dünyada yayımlanan ve birçok kişi tarafından ilgi odağı olmuş, IMDb tarafınca yapılan oylamada en çok oyu alan filmleri sizlere sunacağız. Öncelikle belirtmek isterimki bu listedeki bütün filmler bizzat izlendim ve hepsinin birbirinden farklı güzellikte olduğunu gördüm. Bu listeleme kendimce değil IMDb listesinde en fazla oy alan filmler olarak sıralama yapılmıştır. Herkesin izlemesi gereken ve IMDb' de en yüksek oyu alan 5 Film Şöyledir;1.) 

Esaretin Bedeli

IMDb Puanı: 9.3
Süre: 142Dakika, Tür: Dram, PolisiyeFilm Konusu
Şaibeli bir şekilde karısını öldürmek suçundan Shawshank Hapishanesi`ne gönderilen bankacı Andy Dufresne (Tim Robbins), burada hiç alışık olmadığı bir hayat mücadelesi vermeye başlar. Hapishanede tanıştığı Ellis Boyd Redding (Morgan Freeman) ile aralarında mükemmel bir dostluk oluşur. Shawsank Hapishanesi'nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy'nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır.


2.)

Baba
IMDb Puanı: 9.2
Süre: 175Dakika, Tür: Dram, Gerilim

Film Konusu: Corleone ailesi, Don Vito Corleone'nin başında olduğu, suça dayalı bir örgüt kurmuş olan İtalyan asıllı meşhur bir ailedir. Aile, New York'daki diğer dört aileyle birlikte New York'un yeraltı işlerini yönetmektedir. Ancak Corleone ailesini diğerlerinden ayıran özelliği, Don Corleone'nin cebinde bozuk para gibi taşıdığı politikacılar ve yargıçlardır. Politikacılar ve yargıçlarla olan bu yakın ilişkileri diğer ailelerin açamadığı kapıları açabilmesini sağlamaktadır.
3.)
Baba 2
IMDb Puanı: 9.1
Süre: 200Dakika, Tür: Dram, Gerilim


Film Konusu: 

Michael Corleone, mafya dünyasında inanılmaz bir güce ulaşırken, bir yandan da ailesini korumaya çalışmaktadır. Fakat yavaş yavaş gelişen olaylar onu hiç yapmak istemediği işlere ve suçlara yönlendirir. Tek özelliği zekası iken bir anda bir suç imparatorluğunu yönetecek acımasızlığa ve kendine güvene kavuşur. Fakat bunlar Micheal'a sadece güç değil, beraberinde yalnızlık ve mutsuzluk getirecektir.


4.)
Ucuz Roman
IMDb Puanı: 9.0
Süre: 154Dakika, Tür: Polisiye, Dram

Film Konusu: 

Ringo (Tim Roth) ve Yolanda (Amanda Plummer) birbirlerini çok seven bir soyguncu çifttir ve soygun işine heyecan katmak için farklı bir plan yaparlar.Jules (Samuel L. Jackson) ve Vincent (John Travolta) iki gangsterdir ve patronları Marsellus Wallace'ı (Ving Rhames) dolandırmaya çalışan birkaç serseriyi vurmaya giderler.Patron Marsellus ise boksör Butch'a (Bruce Willis) şike teklif edip bol miktarda para kaldırmayı,cesur ve gururlu Butch ise şike parasını alıp Marsellus'u dolandırmayı planlar. Ayrıca Vincent patronunun karısı Mia ile (Uma Thurman) patronunun ricası üzerine bir gece vakit geçirecektir. Ancak tüm bu karakterlerin işleri ters gider ve kaderin bir oyunu sonucu çok ilginç şekilde karşılaşırlar.


5.)
Kara Şövalye
IMDb Puanı: 9.0
Süre: 152Dakika, Tür: Aksiyon, Polisiye, GerilimFilm Konusu: 

2008 yılının en iyi filmi kabul edilen Kara Şövalye IMDB üzerinden 9.0/10 puan alarak IMDB Top 250 listesinde altıncı sırada bulunuyor.Tüm izleyenlerine sonsuz bir aksiyon zevki veren Kara Şövalye filminin yönetmenliğini Christopher Nolan yapmıştır.Başrollerini dünyaca ünlü aktör ve aktristlerden Christian Bale, Heath Ledger ve Aaron Eckhart paylaşıyor.2 Adet Oscar ödülü kazanmıştır.Batman artık suça karşı savaşını büyütmüş ve engelleyici tavrını daha da arttırmaya başlamıştır.Yorum