En buruk ‘Babalar Günü‘
Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçilerden 39'unun mezarının bulunduğu Maden Şehitliği'nde buruk bir Babalar Günü yaşanıyor.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Soma Belediyesi Mezarlığı içerisindeki Maden Şehitliği'ne gelen yüzlerce vatandaş, mezarlara karanfil bıraktı. Mezar başında Kur-an'ı Kerim ve dua okuyan vatandaşlar, şehit madencilerin Babalar Günü'nü kutladı.


Maden faciasının meydana geldiği ocakta çalışan ve arkadaşlarını kaybeden Yunus Öksüz, annesi ve çocuklarıyla birlikte şehitliğe gelerek dua etti.

Babalar Günü'nde arkadaşlarının mezarını ziyaret etmek istediğini ifade eden Öksüz, "Her zaman buraya geliyorum ama bugün de özellikle gelmek istedim. Memleketten annem de geldi onlarla birlikte ziyaret etmek istedik. Çocuklarımın okul arkadaşlarının babaları da burada yatıyor. Arkadaşlarımın Babalar Günü'nü kutlamak istedik" dedi.

Türk Eğitim-Sen 3 Nolu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, sendika üyeleriyle birlikte geldikleri şehitlikte yaptığı açıklamada, bir avuç kömür için bir ömür verenlerin yanında olduklarını belirterek bu olayın bir daha yaşanmamasını diledi.

Mezarlık girişinde stand kuran Türk Kızılay'ı da ziyarete gelen vatandaşlara gıda malzemeleri dağıttı. Mezarlıklara karanfil bırakan Türk Kızılayı üyeleri, maden faciasında hayatını kaybedenlerin çocuklarına ve yakınlarına oyuncak dağıttı.

ÇOCUKLARI KAÇIRILAN AİLELERİN BURUK 'BABALAR GÜNÜ'

Çocukları terör örgütünce kaçırılan aileler, "Babalar Günü"nü buruk yaşıyor.

Çocuklarının terör örgütü tarafından dağa kaçırıldığını iddia ederek Diyarbakır'da oturma eylemi yapan ailelerin bekleyişi, Dağkapı Meydanı'nda sürüyor.

Çocukları kendilerinden koparıldığı için Babalar Gününü buruk yaşayan aileler, çocuklarının ellerini öpeceği günün hayalini kuruyor.

Atatürk Üniversitesi Matematik Bölümü 2. sınıf öğrencisiyken 19 yaşında Ardahan'dan dağa götürülen Burak Ölmez'in babası Durmuş Ölmez, çocuğuna kavuşacağı günün hayaliyle yaşadığını söyledi.

Her baba gibi bu anlamlı günü çocuğuyla geçirmeyi istediğini dile getiren Ölmez, "Babalar Günü'nde boynu bükük bekliyoruz. Bugün bana verilecek en büyük hediye çocuğumun geri verilmesi olurdu. Çocuğumuzun yanımızda olmasını istiyoruz" dedi.

Van'dan dağa götürülen 14 yaşındaki E.T'nin babası Mehmet Emin T. ise Babalar Günü'nü evladı olmadan geçirdiği için üzüntülü olduğunu ifade ederek, "Evde kapı açılınca oğlum içeri girecek diye düşünüyorum. Her Babalar Günü'nde bana hediye alırdı. Duygusal bir çocuktu. Hayali gözümün önünden gitmiyor" diye konuştu.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 2. sınıfta okurken dağa götürülen Ferdi Ulutaş'ın babası Fethi Ulutaş da içinin kan ağladığını dile getirdi.

Torunu Muhammed Emin Önal'ın Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler 3. sınıf öğrencisiyken dağa götürüldüğünü anlatan Sabri Önal ise Babalar Günü'nde torunundan ayrı kaldığı için sabaha kadar uyuyamadığını söyledi. 

Gözyaşlarına hakim olamayan Önal, "Biz de isterdik ki çocuğumuz kucağımızda olsun. Geçen sene Babalar Günü'nde torunum yanımdaydı. Beni hastanede ziyarete geldi, hediye getirdi. Bugün ise yanımızda yok, üzgünüm" ifadelerini kullandı.

AA.

Yorum