Facebook'taki Spam Reklamlardan Kurtulmak


“Harika! Devlet onaylı, etkisi kanıtlanmış zayıflama ürünü African Zurna’nın orijinali Türkiye’ye gelmiş sonunda. Bu üründen yurtdışındaki arkadaşım kullandı 1 ayda 108 kilodan 93 kiloya düştü, ilacı bıraktı ama hâla formunda maşallah. Kilo sorununuz varsa piyasadaki sahte ürünler yerine bunu alın.” Bu reklam, sosyal ağ profilinizde veya e-postakutunuzda her zaman karşılaşabileceğiniz çıldırtan spam reklamlardan sadece birisi.

E-posta kutunuza gelen spam’leri engellemek için, e-posta kutunuzdaspam olarak işaretlerseniz ileriki dönemlerde benzer mesajları almayı engellemiş olursunuz. Ayrıca bu işaretlemeyle posta sağlayıcınızın spam filtresini de geliştirmesine yardımcı olursunuz.

Spam’ler başta Facebook olmak üzere sosyal mecralarda da kendini göstermeye başladı. Birçok kişinin profilinde yayımlanan sözde reklamların sebebi, yasa dışı gelir peşinde koşan basit firmalar. Bu firmaların reklamlarından korunmak için birkaç tedbir uygulayabilirsiniz.

Facebook uygulamalarını kullanmadan önce hesabınızla ilgili çeşitli izinler vermeniz gerekir. Bu izinlerin içerisinde kişisel bilgilerinizi okuyabilmenin yanı sıra kendi duvarınıza ve tanıdıklarınızın duvarına yazma izinleri de olabiliyor. Yazma izni vermiş olduğunuz gereksiz bir uygulama, spam iletiler paylaşabilir. Eğer uygulamaları kullanmaya başlarken verdiğiniz izinlere dikkat etmediyseniz Hesap Ayarları >> Uygulamalar yolunu takip ederek açılan sayfada kullandığınız uygulamaları ve verdiğiniz izinleri düzenleyebilirsiniz. Ayrıca tarayıcınıza izniniz dışında yüklenmiş eklentiler de hesabınızdan tanıdıklarınızın duvarına istenmeyen reklamlar yayınlayabilir. Bu yüzden ara sıra tarayıcı eklentilerinizi gözden geçirmenizde fayda var.

Tanıdıklarınızdan gelebilecek spam gönderileri engellemek içinde Gizlilik Ayarları sayfasında Zaman Tüneli veEtiketleme kategorisindeki ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz. Duvarınızdaki gönderileri ve sizin adınıza yapılan etiketlemeleri kapatabilir veya izniniz dışında yayınlanmasını engelleyebilirsiniz.

Siz siz olun spam konusunu hafife almayın. İnternete pek aşina olmayan akrabalarınıza gönderilecek birzayıflama kemeri reklamı başınıza çokça dert açabilir. Son olarak, zaytung.com isimli mizahi haber sitesinde bu konuyla ilgili bir yazı gördüm, paylaşmadan edemeyeceğim: “Facebook’ta duvarına gönderilen zayıflama ilacı reklamlarını silmekle uğraşan genç 1,5 ayda tam 8 kilo verdi.”

Yorum