Öfkemizi Nasıl Kontrol Ederiz?


YORUM Danışmanlık'tan Uzman Psikolog Bige Rüya Yıldız da günümüzde pek çok insanın öfkesini kontrol edemeyip,bu yüzden sağlık sorunları yaşadığını belirterek,şu açıklamayı yaptı:
Öfke; uygun ifade edildiğinde,son derece sağlıklı ve doğal bir duygudur.Eğer öfkemizin kaynaklarını fark edersek bize kendimizle ilgili bir çok bilgi verebilir.
Öfkemiz,hayatımızda bir şeylerin yolunda gitmediğini işaret edebileceği gibi,yaşamımızdaki önemli sorunları görmezden geldiğimiz ya da baş edebileceğimizden çok daha fazlasını yaptığımız anlamlarına da gelebilir.
Aslında öfkemizi sahiplendiğimizde bize çözemediğimiz bir sıkıntımızla ilgili mesaj verdiğini anlayabiliriz.

Şu Sorulara Yanıt Arayın
Bu mesajları fark edebilmek için de öncelikle şu soruların yanıtlarını bulmalıyız: "Burada asıl sorun ne?", "Aslında neye öfkeliyim?", "Ne düşünüyor ve ne hissediyorum?", "Ulaşmak istediğim şey ne?" Bu gibi sorular öfkemizin gerçek kaynaklarına odaklanmamızı kolaylaştırır.Böylece hem bu duygumuzu kontrol altına alabiliriz hem de asıl sıkıntımızı fark edip çözmek için adım atabiliriz.
Öfkemizi hayatımızda yolunda gitmeyen şeyleri fark etmek için bir işaret olarak kullandığımızda bize faydalı olacaktır.Unutmayalım ki sorunu bilmezsek çözümü de bulamayız.

Kaynak:sözcü

Aramalar : öfke kontrol,öfkemizi kontrol etme yolları,öfkeyle başetme yolları,öfke nasıl kontrol edilir,öfkemizi kontrol etmek için ne yapmalı,öfkeyi kontrol altına alma,öfkeyi kontrol edebilirz

Yorum