Masaüstünde veya Tarayıcıda Açılan Pop-Up Reklamlar Nasıl Kaldırılır?


Bir tarayıcı açık olmamasına rağmen masaüstüne reklam geliyorsa, yüksek ihtimalle istenmeyen reklamları gösteren hatalı reklam yazılımı(adware) yüklemişsinizdir. Faydalı adware programları olsa da, çoğu zaman adware yazılımı kurmuş olmak, başınıza dert olabilir. Bunlardan kurtulmak da pek kolay değil. Uzmanlar, bu konular için bilgisayarınızda zararlı her şeyi temizleyeceğini vadeden PC Speed-Up, PC Speed Pro, PC Speed Cleaner gibi saçma isimlerde bir sürü program olduğunu, ancak çoğu zaman bu programların neredeyse hiçbir şey yapmadığını, bu yüzden de başvurulmamaları gerektiğini belirtiyorlar. 

Güvenilir bir antivirüs yazılımı ile tam tarama yapmak, bu reklamlardan kurtulma konusunda ilk adımımız olacak. Eğer programınız adware’i bulup kaldıramazsa Malwarebytes Anti-Malware Free programına yüzümüzü çevireceğiz. Her türden malware’i bulup kaldırma konusunda çok başarılı olan bu programı çalıştırmadan önce, kendi antivirüs yazılımınızı durdurmayı sakın unutmayın. 

Genellikle birden fazla antivirüs programını aynı anda çalıştırmak sorunlara yol açar. Elinizde bir tane aktif, gerçek zamanlı virüs tarayıcısı olması yeterlidir ama arada farklı türden virüs veya malware’ler için yeni bir program denemekten de zarar gelmez. 

Reklamı yapılan ürünü, internette aramak da, sizinle aynı sorunu yaşayan insanların sunduğu çözümleri görmek açısından faydalı olabilir. Hiçbiri işe yaramazsa da, nükleer seçeneğimiz var: AdwCelaner ile temizlemek veya Format atmak.

Yorum